מבחן טובה נחשב לאחד המבחנים המשמעותיים ביותר באבחון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ומבוגרים. מבחן זה משמש מזה שנים רבות מאבחנים ופסיכולוגים אשר מעוניינים לבדוק את מידת היכולת של הנבחנים לבצע פעולות חד גוניות בלי לאבד את יכולת הקשב והריכוז שלהם. עליהם לעמוד ביעד מסוים בשביל לעבור את המבחן.

מבחן tova נוצר בשנת 1964 על ידי ד"ר לורנס גרינברג באוניברסיטת מינסוטה. באופן מסחרי הוא החל לפעול בשנת 1990. המבחן מתנהל במשך 21.6 דקות, כאשר לפני כן מקבלים הנבחנים הסבר על המבחן וזמן תרגול.

במהלך המבחן עליהם ללחוץ על כפתור מסוים כשהם רואים אובייקט מסוים ולא ללחוץ על כפתור כשהם רואים אובייקט מסוג אחר. משך זמן הבדיקה בחלקה הראשון הוא 10.8, כאשר עליהם להגיע ליעד של 1 ל-3.5. החלק השני של אבחון tova , הוא זהה בזמן ובמהלכו נבדקת רמת תשומת הלב כשיש פעילות מגרה. היעד בו הוא הפוך אל מול המבחן הראשון כלומר 3.5 ל-1. חשוב לציין שקושי האבחון משנה בהתאם לגיל, כלומר ילדים עוברים מבחן ברמת קושי שונה מזו שמבוגרים עוברים.

מבחן טובה – מה הוא בודק
מבחני טובה, כפי שציינו, מיועדים לבדוק את היכולת של ילדים ומבוגרים לעשות פעולה חוזרת, חד גונית, בלי לאבד את יכולת הריכוז והקשב שלהם. אך מעבר לכך המבחן בוחן מספר פרמטרים בהתנהגות של הנבחנים:
אימפולסיביות – כאשר הנבחנים לוחצים על כפתורים, נבדקת מידת האימפולסיביות שלהם בלחיצה.
תסמיני קשב – כאשר הנבחנים לא לוחצים על כפתורים, נבדקים הגירויים שלהם לאורך זמן.
זמן תגובה – באיזו מהירות הם מגיבים לגירוי שמופיע מולם
הבנה – עצם יישום המטלה והבנתה בצורה נכונה
מהימנות מבחן טובה

אחת השאלות שעולות באופן תדיר היא, עד כמה מבחן זה הוא מהימן ואמין. הדעות בעניין זה חלוקות. יש הסבורים שהמבחן אינו מהימן, מאחר וגם מי שאיננו סובל מבעיה של הפרעות קשב וריכוז עלול לפעול בצורות אימפולסיביות או להרגיש תחושת שעמום כתוצאה מהפעולות שהוא מתבקש לבצע. כמובן שאין זה אומר שכך יקרה, אם כן, זה מעלה שאלה האם המבחן מהימן. מי שתומך בביצוע מבחן טובה טוען שהמבחן מספיק אמין ויודע לעשות הבחנה בין מי שסובל מהפרעות קשב וריכוז לבין מי שלא.

אם ברצונכם לדעת עוד על המבחן וכן על אבחונים נוספים של הפרעות קשב וריכוז, אתם מוזמנים ליצור קשר עם ציפי קדוש ממרכז ציפיות גבוהות. צוות המרכז ישמח לתת לכם את כל המידע הנדרש וכן כלים אחרים על מנת לאבחן ולטפל בהפרעות קשב וריכוז.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
מה זה אבחון פסיכודידקטי